فناوری‌های مدرن در ترجمه

(3 رای‌ها)
775
80

دوره‌ای که ویرایشگران متون کلاسیک، مانند Word یا Pages، در پروسه‌ ترجمه استفاده می‌کردند تمام ‌شده‌است. آژانس‌های مدرن ترجمه از طیف گسترده‌ای از فناوری‌هایی استفاده می‌کنند که زندگی را برای مترجمان، مدیران پروژه و نیز مشتریان آسان‌تر می‌کند.

 وقتی زمان خیلی کم هست تحویل ترجمه‌های باکیفیت عالی و تا حد ممکن فوری به مشتری، کاملاً ضروری و واجب است. خبر خوب این است که مادامی‌که شما از چهار فناوری مدرن و اساسی زیر استفاده کنید همه این‌ موارد قابل‌کنترل هستند:

 • ابزارهای CAT (ترجمه به کمک کامپیوتر).
 • ترجمه ماشینی- MT
 • سیستم مدیریت محتوا- CMS
 • سیستم مدیریت ترجمه- TMS (دستگاه‌های اطلاعاتی و پرتال‌های خدمات ترجمه)

 اجازه دهید نگاهی کوتاه به تاریخچه و ابزارهای مدرن در صنعت ترجمه بیندازیم.

 ۱- ابزارهای CAT (ترجمه به کمک کامپیوتر)

اولین نرم‌افزار ترجمه به کمک کامپیوتر یا CAT تقریباً سی سال پیش پدیدار شد. وظیفه اصلی آن ذخیره متون ترجمه‌شده در یک حافظه ترجمه بود و بعدا از آن حافظه استفاده می‌کرد تا ترجمه متون تکراری، آسان‌تر و کارآمدتر شود. این ویژگی به مترجم‌ها اجازه داد که به کار خود سرعت بیشتری بخشند، اما پیشرفت و توسعه از این جا ادامه پیدا می‌کند.

 در اوایل سال ۱۹۹۰، ابزارهای CAT امکان استفاده از term base را فراهم کردند که به میزان چشمگیری یکپارچگی ترجمه را افزایش داد (Term base بدین معنی است که با استفاده از مبنای واژه، عبارت‌های تخصصی متن همه به‌طور یکسان ترجمه می‌شوند).

 با شروع هزاره جدید، ابزارهای CAT وارد دنیای اینترنت شد؛ به این معنی که مترجم‌ها می‌توانستند از هرجایی کار کنند و به‌طور خودکار کار ترجمه خود را در یک سرور امن و از راه دور ذخیره کنند.

 این جهش همچنین نقش چشمگیری در پیشرفت کنترل گروه‌ها از راه دور بازی کرد تا مترجمان بتوانند به‌صورت هم‌زمان و بی‌درنگ روی یک پروژه کار کنند. این راه‌حل دارای ویژگی‌های بسیاری است که روند کار را ساده‌تر می‌کند؛ به این صورت که به مترجمان اجازه دسترسی فوری به حافظه‌ ترجمه‌ مشتری را می‌دهد که در پروژه‌های بزرگ بسیار کارآمد است. این موضوع نه‌تنها نرخ بهره‌وری را افزایش می‌دهد، بلکه تأثیر زیادی بر کیفیت تولید داشتند.

از آن زمان ابزارهای CAT به‌سرعت در حال گسترش هستند و ویژگی‌هایی که در زمینه مدیریت ترجمه ضروری است را اضافه کرده‌است. تضمین کیفیت (QA) بهترین ویژگی این سیستم‌ها است. این ویژگی گسترده به مترجمان هرگونه خطا در تعداد، قالب‌بندی، علائم نگارش، حروف بزرگ و کوچک، نام محصولات یا خدمات و همچنین کم یا زیاد بودن فاصله‌ها را هشدار می‌دهد.

 این موضوع کیفیت ترجمه‌ها را به سطح کاملاً جدیدی می‌رساند. توسعه‌دهندگان ابزار‌های CAT هنوز بر روی تغییرات دیگر، برای مثال، ساده‌سازی مداخله کاربر و افزایش طیف وسیعی از فرمت‌های پشتیبانی شده، کار می‌کنند.

 اگرچه ابزارهای «ترجمه به کمک کامپیوتر» کار مترجم‌ها را خیلی آسان کرده، برخی شغل‌ها نیاز به استفاده از فناوری اضافه دارند که «ترجمه ماشینی» نامیده می‌شود.

 2- ترجمه ماشینی (MT)

ترجمه ماشینی برخلاف ابزارهای CAT نه‌تنها یک تسهیل‌کننده‌ کاربردی در فرایند ترجمه است، بلکه مستقیماً یک خروجی ترجمه تولید می‌کند. بااین‌حال متنی که با دستگاه ترجمه می‌شود ممکن است به بررسی مجدد و ویرایش توسط یک مترجم انسانی نیاز داشته باشد. این روش تنها برای پروژه‌های بزرگ و متن‌هایی خوب است که خوانا بوده و داشتن لحن نگارشی خاص از اهمیت کمتری برخوردار است.

 اوایل دهه ۹۰ اولین مترجم‌های خودکار در بازار نمایان شدند. آن‌ها بر اساس قواعد گرامری و دیکشنری‌های تعبیه‌شده کار می‌کردند (RBMT - ترجمه ماشینی مبتنی بر قواعد). بااین‌وجود معلوم شد که هرچند ایده «مترجم‌های با عملکرد خودکار» ایده جالبی بود اما این فناوری در آن زمان نتوانست ترجمه‌های ماشینی باکیفیت بالا تولید کند. کیفیت ترجمه ضعیف بود و در بسیاری از موارد هنگام ترجمه مفهوم متن از دست می‌رفت

گام دیگر در فرآیند توسعه ترجمه ماشینی SMT، یعنی ترجمه ماشینی آماری بود که یک ‌رویکرد آماری را در ترجمه خودکار مطرح کرد. ترجمه هر جمله بر مبنای احتمال توزیع هر واژه در جمله، یعنی بر مبنای تحلیل آماری زیربنایی متون به یک‌زبان خاص، ایجاد شد. نتیجه بسیار دقیق نبود اما به نظر می‌رسید که نسبت به RBMT جریان زبانی طبیعی‌تری داشت. به نظر می‌رسید که ترکیب این دو رویکرد -RBMT و SMT- گامی منطقی است که می‌تواند موجب پیشبرد روند کار مترجمان خودکار شود.

 بااین‌حال، بزرگ‌ترین نوآوری در ترجمه ماشینی به‌تازگی رخ‌داده است. ترجمه‌های معاصر، از الگوریتمی استفاده کرده‌است که از شبکه‌های عصبی استفاده می‌کند. این الگوریتم مغز انسان را شبیه‌سازی می‌کند، با مقایسه عبارات در محدوده کلی عبارات با واژگان و اصطلاحات فردی، کلمات را یاد می‌گیرد. خروجی ماشین‌های جدید دقیق‌تر از قبل به دست می‌آید.

اگرچه ترجمه‌های ماشینی تا حد زیادی بهبود پیدا کرده‌اند و این تحسین‌برانگیز است، جایگزینی ترجمه ماشین به‌جای مترجمان انسانی، به‌ویژه به خاطر درک مطلب، قواعد گرامری و تخصص کامل آن‌ها تا این لحظه ممکن نبوده‌است.

تاکنون، ما از ترجمه ماشینی در فرایندهای ترجمه بسیار کم استفاده کرده‌ایم. درعین‌حال، متوجه هستیم که فناوری به‌طور مداوم در حال تغییر و بهبود است؛ بنابراین، اگر درنهایت ثابت شود که ترجمه ماشینی از لحاظ کیفیت و سرعت کارآمد است، قطعاً راه‌هایی را برای استفاده از آن در فرایند ترجمه‌های خود در نظرخواهیم گرفت.

3- سیستم مدیریت محتوا- CMS 

هنگامی‌که با مترجمان و سازمان‌های ترجمه صحبت می‌کنیم، دستگاه‌های مدیریت محتوا کمی نادیده گرفته می‌شوند. بااین‌حال، سیستم مدیریت محتوا است که به محتوای دیجیتالی (ازجمله ترجمه) ساختار و نظم می‌دهد.

 دستگاه‌های مدیریت محتوا به‌صورت یک برنامه دسکتاپ یا به‌صورت آنلاین از طریق وب در دسترس هستند و کاربران می‌توانند به‌آسانی همه محتوای دیجیتال خود (محتوای وب، متون بازاریابی، کتابچه‌های راهنما و غیره) را مدیریت کنند. به‌طور خلاصه سیستم مدیریت محتوا یک سیستم جامع برای مدیریت متون و سایر محتواهای دیجیتال هست.

 امروزه، دستگاه‌های مدیریت محتوا اغلب از روش آپلود متون ترجمه‌شده استفاده می‌کنند که ساخت آن بهترین راه‌حل ممکن برای مشتریان است. این روش یک پیشرفت بزرگ در مقایسه با فرایندهای قبلی است، زیرا قبلاً لازم بود که متون به‌صورت مستقیم در وب‌سایت‌ها آپلود شوند.

 دستگاه‌های مدیریت محتوا نیز پیشرفت‌هایی داشته‌اند. برای مثال، راه‌اندازی مدل DITA (معماری طبقه‌بندی اطلاعات داروین) زیربنای مهمی را در این زمینه ارائه داد. این مدل قوانین اساسی مربوط به ساختار اسناد ایجادشده را تعریف می‌کند.

 در عمل یعنی نویسنده یک متن در سیستم مدیریت محتوا (مانند توضیحات محصول یا خدمات) بنویسد، در وب‌سایت منتشر کند و بتواند یک کتابچه راهنمای کاربر از همان متن ایجاد کند. این کار باعث حذف شدن نیاز به نوشتن همان متن برای بار دوم می‌شود و هم‌زمان، به‌طور فراوان این هماهنگی در تمام متون شرکتی افزایش می‌یابد. هنگامی‌که متن بروز می‌شود، کافی است که تغییرات را فقط یک‌بار انجام دهید. 

۴- سیستم مدیریت ترجمه (TMS)، دستگاه‌های اطلاعاتی و پرتال‌های خدمات ترجمه

سیستم مدیریت ترجمه برای هر موسسه ترجمه، به‌منظور مدیریت موثر ترجمه‌ها لازم و اساسی هست. این سیستم در مراحل اولیه توسعه، درواقع شامل یک پایگاه داده از مشتریان و مترجم‌ها بود اما از آن زمان تا به حال پیشرفت چشمگیری داشته‌است. ویژگی‌ها و عملکردهای جدیدی شامل صدور صورتحساب، ارائه آمارهای مختلف، لیست قیمت و مدیریت شکایات به این سیستم اضافه شده‌است.

 دستگاه‌های اطلاعاتی مانند سایر ابزارهای ذکرشده، به دنیای آنلاین منتقل‌شده‌اند. مشتریان و فروشندگان هم‌اکنون می‌توانند از هر نقطه در هر زمان به آن‌ها دسترسی پیدا کنند و با آژانس ترجمه به‌صورت بلادرنگ همکاری کنند. این امر تا حد زیادی کل فرآیند ترجمه را تسهیل می‌کند و سرعت را افزایش می‌دهد.

 ارتباط جامع بین کلیه مؤلفه‌های بالا به این صورت می‌شود که نویسنده متنی مربوط به سیستم مدیریت ترجمه (TMS) را در CMS ایجاد می‌کند. سیستم با استفاده از حافظه ترجمه، واژگان متن را مورد تحلیل قرار می‌دهد. مشتری قیمت دریافت می‌کند و در صورت تایید مشتری، مترجم می‌تواند کار بر روی ترجمه را آغاز کند. این امر به‌ شکل چشم‌گیری تأخیر قبل از شروع کار ترجمه را کاهش می‌دهد.

 به‌علاوه، اگر مشتری مایل باشد این امکان وجود دارد که سیستم را به مترجم‌های خودکار (ترجمه ماشینی) وصل کند و به‌این‌ترتیب هزینه‌ها رو به‌طور چشمگیر کاهش داد.

 با توجه به وضعیت فناوری‌های مدرن برای ترجمه می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که همه فناوری‌های اشاره‌شده در بالا به سمت ادغام شدن خواهند رفت. شاید این کار سخت باشد؛ چرا که در بازار انواع مختلفی از ابزارهای CAT، CMS و همچنین TMS یافت می‌شود.

 با این‌حال ما فکر می‌کنیم که صنعت ترجمه در آینده به این سمت گرایش پیدا می‌کند و هر‌آنچه برای پیشرفت صنعت ترجمه نیاز باشد انجام خواهیم داد تا به‌خوبی برای آن آماده‌باشیم.

در این مطلب با فناوری‌های روز دنیا که صنعت ترجمه را متحول کرده‌است را بررسی کردیم. در ناربو سعی می‌کنیم در مطالب آینده به هر یک از این فناوری‌ها بپردازیم و جایگاه ناربو را در این میان مشخص کنیم. لطفا نظر‌ها، پیشنهاد‌ها و انتقاد‌های خود را درباره این مطلب، در پایین آن با ما در میان بگذارید 

اشتراک پست

40 نظرها

 • tinyurl.com
  you're in reality a excellent webmaster. The web site loading speed is incredible.
  It kind of feels that you are doing any distinctive trick.

  Furthermore, The contents are masterpiece. you have performed a
  fantastic task on this subject!
 • http://tinyurl.com/
  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!
 • there coconut oil
  Greate article. Keep posting such kind of information on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hey there, You've done an excellent job. I'll definitely digg it and individually
  suggest to my friends. I am confident they will be benefited
  from this website.
 • plenty of fish dating site
  It's very straightforward to find out any matter on net as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this website.
 • ps4 games
  Hi everyone, it's my first go to see at this website,
  and paragraph is actually fruitful designed for me, keep
  up posting these posts.
 • ps4 games
  This is a topic which is near to my heart...

  Take care! Where are your contact details though?
 • quest bars cheap
  Great blog here! Also your website loads up very fast! What host are you using?

  Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours
  lol
 • quest bars cheap
  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It is the little changes which will make the most significant changes.
  Thanks for sharing!
 • quest bars cheap coupon twitter
  I was more than happy to discover this web site.
  I wanted to thank you for ones time for this wonderful
  read!! I definitely liked every part of it and I have
  you book marked to check out new stuff on your web site.
 • quest bars cheap coupon twitter
  My brother suggested I may like this website. He was entirely right.
  This post actually made my day. You cann't imagine simply how much time I had spent for this
  info! Thank you!
 • quest bars cheap
  I'm not sure why but this blog is loading extremely slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
  I'll check back later on and see if the problem still exists.
 • ps4 games
  I do believe all of the concepts you have
  offered on your post. They're very convincing
  and can definitely work. Still, the posts are too
  brief for beginners. Could you please extend them a little from next time?
  Thank you for the post.
 • ps4 games
  Do you mind if I quote a few of your articles as long
  as I provide credit and sources back to your webpage?

  My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit
  from some of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you.
  Regards!
 • quest bars cheap
  Hey this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to
  manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no
  coding skills so I wanted to get advice from someone with experience.

  Any help would be greatly appreciated!
 • quest bars cheap
  hi!,I love your writing so a lot! percentage we be in contact extra approximately your
  article on AOL? I need an expert on this area to unravel my problem.
  May be that's you! Taking a look forward to peer you.
 • ps4 games
  Hurrah! At last I got a blog from where I be capable of truly get valuable facts concerning
  my study and knowledge.
 • ps4 games
  Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a
  lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you
  can advise? I get so much lately it's driving me insane so any assistance is very much appreciated.
 • ps4 games
  Hi, i feel that i saw you visited my site thus i came to go back
  the desire?.I am attempting to to find issues to improve my web site!I suppose its adequate to use some of your ideas!!
 • coconut oil
  I am actually grateful to the holder of this web page
  who has shared this wonderful article at at this place.
 • coconut oil
  I got this web site from my buddy who informed me on the topic of this web page
  and now this time I am visiting this website and reading very informative
  articles at this place.
 • coconut oil
  After looking at a handful of the blog posts on your web site, I truly like
  your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark site list and will be checking back in the near
  future. Please check out my web site too and let me know how you
  feel.
 • coconut oil
  I blog often and I truly thank you for your information. The article has really peaked my
  interest. I am going to bookmark your website and keep
  checking for new information about once per week.
  I opted in for your Feed too.
 • match.com free trial
  Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn't appear.
  Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways, just wanted to say fantastic blog!
 • plenty of fish vs match.com free trial
  I know this web site presents quality based posts and
  extra stuff, is there any other site which gives these data in quality?
 • https://asksylphoflight.tumblr.com
  hello there and thank you for your information – I've definitely
  picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this site, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could
  get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will
  very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing
  with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my e-mail
  and can look out for a lot more of your respective
  exciting content. Make sure you update this again very soon.
 • https://russellwebster.tumblr.com/
  Currently it appears like Movable Type is the best blogging platform out there right now.

  (from what I've read) Is that what you're using on your blog?
 • sling tv
  This is the perfect web site for anyone who really wants to find out about this topic.

  You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a topic that's
  been discussed for many years. Wonderful stuff, just wonderful!
 • http://tinyurl.com/sling-tv-58661
  You need to be a part of a contest for one of the highest quality blogs online.

  I will highly recommend this blog!
 • sling tv
  hello!,I really like your writing so much!
  share we be in contact more about your article on AOL?
  I require a specialist on this house to resolve my problem.
  May be that's you! Taking a look ahead to peer you.
 • asksylphoflight.tumblr.com sling tv
  There's definately a lot to find out about this topic.
  I really like all of the points you've made.
 • sling tv
  excellent issues altogether, you just received a logo new
  reader. What could you suggest in regards to your publish that you just made a few days in the past?
  Any positive?
 • tinyurl.com
  I'm not sure where you are getting your info, however good topic.
  I needs to spend a while studying much more or figuring out more.
  Thanks for great info I was looking for this info for my mission.
 • sling tv
  Hey! I realize this is somewhat off-topic however I
  had to ask. Does managing a well-established blog like yours require
  a large amount of work? I am brand new to operating a blog but I do write
  in my diary daily. I'd like to start a blog so I can easily share my personal experience and
  thoughts online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips
  for brand new aspiring blog owners. Thankyou!
 • sling tv
  Wow, wonderful blog format! How long have you ever been blogging for?

  you make running a blog glance easy. The entire look of your website is wonderful, as
  smartly as the content!
 • sling tv
  I will immediately clutch your rss as I can not in finding your email subscription link or e-newsletter service.
  Do you've any? Kindly permit me recognise in order that I may subscribe.
  Thanks.
 • sling tv
  Someone essentially lend a hand to make seriously articles I'd state.

  This is the very first time I frequented your
  web page and to this point? I amazed with the research you made
  to create this particular put up amazing. Excellent activity!
 • sling tv best package 2020
  Whats up this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I'm starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!
 • sling tv
  sling tv بهمن 09, 1398 پیوند نظر
  It's an remarkable post in support of all the online
  users; they will take advantage from it I am sure.
 • cbd oil that works 2020
  Great work! This is the kind of info that are supposed to be shared across the net.
  Disgrace on Google for no longer positioning this post higher!
  Come on over and visit my web site . Thanks
  =)
 • cbd oil that works 2020
  Hello to every single one, it's truly a fastidious for me to pay a
  quick visit this website, it consists of important Information.

ارسال یک نظر

ناربو

درباره نویسنده

شبکه های اجتماعی ناربو

 
کتابچه

لطفا برای دریافت رایگان کتابچه بازاریابی محتوا اطلاعات خود را وارد کنید.

ثبت نام طرح رایگان
همراه عزیز ناربو،

خوشحالیم که مایل هستید جز اولین کاربران سرویس جدید ناربو باشید. امیدواریم این سرویس بتواند مدیریت پروژه‌های ترجمه شما را ساده کند و کیفیت‌ ترجمه‌های شما ارتقا پیدا کند.

لطفا فرم زیر را تکمیل کنید تا برای ارائه اطلاعات تکمیلی با شما تماس بگیریم. همچنین در زمان رونمایی از این سرویس شما اولین نفری خواهید بود که از آن مطلع می‌شوید و تا 2 ماه امکان استفاده از سرویس با 50% تخفیف برای شما امکان پذیر خواهد بود

ثبت نام طرح فردی
همراه عزیز ناربو،

خوشحالیم که مایل هستید جز اولین کاربران سرویس جدید ناربو باشید. امیدواریم این سرویس بتواند مدیریت پروژه‌های ترجمه شما را ساده کند و کیفیت‌ ترجمه‌های شما ارتقا پیدا کند.

لطفا فرم زیر را تکمیل کنید تا برای ارائه اطلاعات تکمیلی با شما تماس بگیریم. همچنین در زمان رونمایی از این سرویس شما اولین نفری خواهید بود که از آن مطلع می‌شوید و تا 2 ماه امکان استفاده از سرویس با 50% تخفیف برای شما امکان پذیر خواهد بود

ثبت نام طرح گروهی
همراه عزیز ناربو،

خوشحالیم که مایل هستید جز اولین کاربران سرویس جدید ناربو باشید. امیدواریم این سرویس بتواند مدیریت پروژه‌های ترجمه شما را ساده کند و کیفیت‌ ترجمه‌های شما ارتقا پیدا کند.

لطفا فرم زیر را تکمیل کنید تا برای ارائه اطلاعات تکمیلی با شما تماس بگیریم. همچنین در زمان رونمایی از این سرویس شما اولین نفری خواهید بود که از آن مطلع می‌شوید و تا 2 ماه امکان استفاده از سرویس با 50% تخفیف برای شما امکان پذیر خواهد بود